Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi 09:00-19:00 Pazar Kapalı

Rezervasyon Yap

Rezervasyon yapmak bir tık uzağınızda!

Whatsapp İletişim

Hemen İletişime Geç

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi 09:00-19:00 Pazar Kapalı

Rezervasyon Yap

Rezervasyon yapmak bir tık uzağınızda!


Pedodonti ile ilgili görseller.

Yalova Dental Park, 3-13 yaş arası çocuklarınızın tedavilerini büyük bir özveri ile gerçekleştirmektedir. Son teknoloji görüntüleme sistemleri, koruyucu tedavi konseptleri ve değerli hekim kadromuz ile çocuklarımızın hizmetinizdeyiz. Polikliniğimizde süt dişlerine dolgu, kanal tedavisi ve çekim işlemleri ayrıca sabit ve hareketli yer tutucular ve gerekli durumlarda ortodontik apareyler yapılabilmektedir.

Süt Dişlerinin Önemi
Süt dişlerimizin sağlığını koruyarak gelecekteki diş problemlerimizi de kontrol altına almış oluyoruz.
Süt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır.  Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt  dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek  önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Diş hekimliği Uygulamaları denir.

Koruyucu Uygulamalar
Çocuğun ve ailesinin, ağız diş sağlığı ve beslenme konusunda eğitimli olması diş çürüklerinin önlenmesinde çok önemlidir. Erken dönemde uygulanacak koruyucu uygulamalar ile çocuklarımızın süt dişlerini sağlıklı ve mutlu bir şekilde kullanmalarını sağlayabiliriz. Yalova Dental Park olarak kliniğimizde çocuk hastalarımıza diş fırçalama tekniği uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları olarak flor jel ve vernik uygulamaları ve fissür örtücü işlemleri yine kliniğimizde yapılabilmektedir.

Fissür Örtücü (Fissure Sealant)
Daimi ve süt dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye yatkın olukları (fissürleri ) dişlerin çürümeye en yatkın bölgeleridir. Bu olukların özel geliştirilmiş olan akışkan dolgular veya self adeziv ürünler ile kapatılması dişleri çürüklere karşı korumaktadır. Bu fissürlerin kapatılması işlemine fissür sealant(örtücü) denmektedir.

Fissür Örtücü (Fissure Sealant) nasıl yapılır?
Fissür örtücü işlemleri, çocukların çok kolay tolere edebildikleri anestezi gerektirmeyen koruyucu tedavilerdir. İşlem aşamaları şöyledir;
-dişin temizlenmesi
-diş oluklarına hafif etch özellikteki bir jel ile 10sn uygulanır.
– fissürler su ile 10 sn yıkanır.
-pamuk peletler ile dişin izolasyonu sağlanır.
-akışkan kıvamdaki Fissür örtücü uygulanır ve ışın cihazı ile polimerize edilir.
-yükseklik kontrolü yapılır ve işlem sonlandırılır.
Fissür örtücüler 6 aylık kontroller ile takip edilir.

Fluorid Uygulamaları
Flor, doğada bulunan, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısındaki hidroksiapatit kristallerine bağlanıp dişleri kuvvetlendiren bir elementtir. Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Özellikle dişlerin sürme sonrasındaki ilk iki yılında Flor uygulanması, diş minesini kuvvetlendirerek dişi bakteri kaynaklı asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel yüzeyel flor uygulaması sadece dişhekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeyel flor, 6 ayda bir dişhekimi tarafından uygulanmalıdır. Ağzında bir veya daha fazla aktif çürüğü olan çocuklara flor uygulaması yapılmasını Yalova dental park olarak tavsiye etmekteyiz.

Diş Travmaları
Çocukluk çağında çok sık karşılaşılan önemli sorunlardan biri de travma kaynaklı yaralanmalardır. Süt veya kalıcı dişlerde oluşan travma durumlarında; hastanın yaşı, yaralanmanın derecesi, kırık hattı kırık miktarı ve bölgesi, ilgilendirdiği dokular ve hastanın genel durumu dikkate alınarak gerekli tedaviler yapılır. Dişin yerinden tamamen çıkması durumunda ise kliniğimize gelene kadar çıkan dişi nemli bir ortamda(süt, su vb.) muhafaza edip getirmek gerekmektedir.

Yer Tutucular
Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu yolla daimi dişin ya gömük kalmasını yada farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir. Yalova dental park da sabit ve hareketli yer tutucu işlemleri yapılabilmektedir.

Pedodonti ile ilgili sorularınızın cevabını bulamadıysanız lütfen bizlerle whatsapp, e-mail veya kliniğimize gelerek iletişime geçiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Randevu Al
Pedodonti için randevu almak istiyorsanız lütfen Randevu Al'a tıklayınız
RANDEVU AL

HAYALİNİZDEKİ GÜLÜŞE KAVUŞMAK MI İSTİYORSUNUZ ?

Hayalinizdeki gülüşe kavuşmanızda yardımcı olalım. Aklınızdaki tüm soruları cevaplamamız için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.