Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi 09:00-19:00 Pazar Kapalı

Rezervasyon Yap

Rezervasyon yapmak bir tık uzağınızda!

Whatsapp İletişim

Hemen İletişime Geç

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi 09:00-19:00 Pazar Kapalı

Rezervasyon Yap

Rezervasyon yapmak bir tık uzağınızda!


Ortodonti ile ilgili görseller.

Erken Dönem Tedaviler
Erken dönemde (7-10) oluşmuş olan bazı anomalilerin tedavi edilmesi ile ilerde oluşabilecek daha ciddi anomalilerin önüne geçilebilinmekte veya ilerleyen dönemlerde, 12’li yaşlarda yapılacak olan sabit ortodontik tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan kişilerin erken dönemde yakalanması çok önemlidir. Türk Ortodonti Derneği bütün çocukların 7 yaşını tamamlamadan ortodontik bir değerlendirme almasını tavsiye etmektedir.

Bu dönemde dişlere direk sabit ortodontik tedavi (tel tedavisi) yapılmaz. Detaylı bir muayeneden sonra gerek görüldüğü durumlarda hareketli apareyler kullanılarak basit ortodontik problemlerin giderilmesi sağlanılabilir. İskeletsel problemlerin varlığı bu yaşlarda tespit edilebilir ancak büyüme ve gelişimin 10-15 yaş arasında daha hızlı olması sebebiyle iskeletsel problemlerin ergenlik dönemi dediğimiz bu yaşlar arasında tedavi edilmesi daha uygundur.

Çocuğunuzda parmak emme, ağız solunumu, tırnak yeme, diş gıcırdatma, dişlerinde çapraşıklık ve diş sürmesinde gecikme gibi problemlerin varlığında en yakın ortodonti uzmanına muayene olmaları ilerde daha ciddi problemlerin önlenmesi için gerekmektedir.

Braket Çeşitleri

METAL BRAKETLER
Ortodontide en sık kullanılan braket çeşitidir. Ekonomik olmaları nedeniye hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

ŞEFFAF BRAKETLER
Plastik, porselen ve safir gibi elementler kullanılarak üretilmişlerdir. Günümüzde en sık kullanılanı porselen braketlerdir. Şeffaf olmaları estetik olarak olumlu katkı yapar ancak braket ile tel arasında meydana gelen sürtünme, metal braketlere oranla daha fazla olduğundan tedavi süresinde bir miktar uzama görülmektedir.

KAPAKLI BRAKETLER
Braket içerisine yerleştirilen telin tutuculuğu braket üzerinde bulunan kapaklar ile olmaktadır.

Diğer braket tiplerine göre avantajı; ligatürleme işlemi kapaklar ile olduğundan, sürtünmesiz sistemlerdir ve ortodontik tedavilerin daha hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu sistemlerle yapılan tedavilerde, 1-1.5 aylık kontrol süreleri daha uzayabilmektedir. Genellikle metal olmalarına rağmen günümüzde bazı firmaların estetik sürtünmesiz sistemli braketleri bulunmaktadır.

Invisalign

Invisalign sisteminde dişlerinizi düzeltmek için sizin ağzınıza özel olarak hazırlanmış düzeltici plaklar kullanılır. Bu plaklar, rahat ve tamamen şeffaf olup dişlerinizin üzerine oturtulur. Bu plakları takmanız sonucunda dişleriniz yavaş yavaş ortodontistinizin planladığı yere yerleştirilir. Bu sistemde dişlere yapıştırılan braketler, sıkıştırılan teller yoktur. Her onbeş günde bir dişleriniz düzelene kadar yeni bir plak size verilerek tedavinize devam edersiniz. Bu tedavinin en iyi kısmı dişlerinizi tedavi ettirdiğinizi kimse anlamayacaktır.

Öncelikle sizi tedavi edecek invisalign uzmanını seçmelisiniz. Her dişhekimi ya da ortodontist invisalign eğitimini almamıştır. Doktorunuz ilk muayeneniz sırasında bu tedavinin size uygun olup olmadığını bildirecektir. Doktorunuz dişlerinizin filmlerini, fotoğraf ve modellerini ağzınızın 3 boyutlu görüntüsünü oluşturmak için hazırlayacaktır. Size dişlerinizin her aşamada nasıl değişeceğini bile gösterebilir.

3. aşamada size özel hazırlanmış plaklarınızı alacaksınız. Bu plakların ortodontik tellerdeki gibi dişetinize veya dudaklarınızı yaralama gibi bir ihtimali yoktur. Bunları bütün gün takacaksınız. Sadece yemek yemek ve diş fırçalamak için çıkaracaksınız. Her düzeltici plakta dişleriniz istenen pozisyona doğru yavaş yavaş hareket edecektir. Bunlar görünmez olduğu için bir çok insan onları taktığınızı farketmeyecektir. Ortalama her iki haftada bir yeni plağınıza geçeceksiniz. Doktorunuzla ortalama 4 ile 6 haftada bir randevulaşacaksınız. Tedavi süresi erişkinlerde ortalama 1 yıldır. Plağınızı günde ortalama 20 ile 22 saat arasında takarsanız en iyi sonucu elde edersiniz.

Ortodontik Tedavi Sonrası

Bilindiği üzere ortodontik tedavi ile dişlerin düzeltilmesinin ardından dişi saran dokular, dişlerin yeni pozisyonlarına uyum sağlamak için kemik dokunun henüz tam olarak olgunlaşmaması nedeniyle zamana ihtiyaç duyarlar. Ortodonti tedaviniz için dişinize takılan tel veya diğer apereyler çıkarıldıktan sonra dişleriniz eski pozisyonlarına dönme eğilimindedir ve bunu engellemek için pekiştirme tedavisi şarttır.

Pekiştirme tedavisi süresi ve pekiştirme tedavisinde kullanılacak aygıt türü, aktif ortodonti tedavinizin süresi, yaşınız, tedavinizde gerçekleştirilen diş hareketi ve tedavinizin başındaki anomalinin çeşidine göre değişmektedir.

Ortodontistiniz size en uygun pekiştirme apareyini tespit eder ve braketlerinizin çıkartıldığı gün yahut en kısa sürede takar. Bu apareyler dişlere herhangi bir kuvvet uygulamamakta ve estetik bakımından da herhangi bir problem oluşturmamaktadır. (Bu apereylerin türleri aşağıda fotoğraflarla verilmiştir) Duruma göre birkaç seans daha ortodonstiniz sizi görmek isteyebilir.

Ortodonti ile ilgili sorularınızın cevabını bulamadıysanız lütfen bizlerle whatsapp, e-mail veya kliniğimize gelerek iletişime geçiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Randevu Al
Ortodonti için randevu almak istiyorsanız lütfen Randevu Al'a tıklayınız
RANDEVU AL

HAYALİNİZDEKİ GÜLÜŞE KAVUŞMAK MI İSTİYORSUNUZ ?

Hayalinizdeki gülüşe kavuşmanızda yardımcı olalım. Aklınızdaki tüm soruları cevaplamamız için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.